Захист плодових насаджень від весняних заморозків

Повідомлення від affektua8 23.11.2020 1 Comment(s)

Захист плодових насаджень від весняних заморозків

Для ранньої весни характерні погодні контрасти. Тому в цей період дуже важливо подбати про ефективний захист плодових насаджень від заморозків.

Існує два типи заморозків. Перший тип - радіаційні. Це нічні випромінювання довгохвильової радіації поверхнею землі. Такі заморозки виникають при ясній і безхмарним погоді, незначітельнм вітрі або його відсутності, як правило, перед сходом сонця. Вони тривають до ранку, п'ять-шість годин поспіль. При цьому формується шар холодного повітря над поверхнею землі. Над ним - шар інверсії від 15 до 40 м, тобто тепле повітря, який в певних захисних системах використовується для захисту від заморозків. Негативний вплив цього виду заморозків можна успішно запобігти.

Зате з адвектівние заморозками боротися складніше. Цей тип заморозків є наслідком вторгнення холодних мас повітря. Він охоплює набагато більші площі і тривають від одних до чотирьох діб. Адвективні заморозки супроводжує хмарність, вітер 8 км / год. Шар холодного повітря становить від 150 до 1500 м, шар інверсії відсутня.

Для тих, хто займається ягідництва і садівництвом, необхідна якісна система попередження про заморозки, яка генерує оперативні повідомлення про їх ймовірності на мобільний телефон або інший пристрій. Важливо розташовувати датчики такої системи на правильній висоті - на рівні найнижчих квіток або нирок. Також потрібно орієнтуватися на показники вологого термометра, а не сухого. При нульовому показнику на сухому термометрі, волога температура (при відносній вологості повітря 65%) вже складе - 2 градуси за Цельсієм.

Дієві методи захисту насаджень можна умовно розділити на три групи. Перша - системи, що працюють на принципі фазового переходу енергії (теплогенеруючі машини і надкронового зрошення). Друга група - системи, що діють за принципом перемішування повітря (вітрові машини). Третя - системи, дія яких заснована на нагріванні повітря в процесі згоряння різних видів палива (нафтові і парафінові пальника).

Теплогенеруючі машини працюють не заради підвищення атмосферної температури. Їх дія заснована на властивостях фазового переходу: вивільняючи латентне тепло в процесі перетворення пари в лід, вони забезпечують чудовий захист рослин з мінімальним споживанням енергії.

Стаціонарні і пересувні теплогенеруючі машини FrostGuard обладнані газовим пальником і потужним вентилятором. Вихідний отвір вентилятора постійно обертається по колу на 360 °. Під час заморозків на рослинах починає утворюватися іній, який
тане, коли на нього направляється потік теплого повітря. Частина тепла використовується для плавлення льоду, інша частина акумулюється в кольорах і листі. При цьому частина молекул трансформується з льоду в газоподібний стан. Машина рухається по колу, тому через деякий час повітря знову охолоджується, і молекули повітря повертаються на квіти і листя рослин, перетворюючись в кристали льоду.

Причіпна теплогенерирующая машина Frostbuster генерує тепле повітря, який потрапляє на рослини і діє за таким же принципом. Пересувна машина здатна захистити 8-10 га саду при температурі до -5,5 ° С, рухаючись через кожні 100 м в зворотному напрямку. Тепле повітря з бічних отворів машини видувається на 50 м в протилежних напрямках. Для оптимальної роботи системи одну і ту ж точку потрібно проходити з інтервалом 8,5-10 хв. Головними перевагами машини є безпека, тривала автономна робота (до 10 год) і зручність управління (автоматичне включення і виключення пальника).

Вітрові машини переміщують вниз тепле повітря з инверсионного шару, яке зігріває рослини. Вентилятори можуть бути стаціонарні і пересувні. Ефективність їх роботи залежить від ряду факторів: потужності вентилятора, температури повітря над землею, тривалості періоду заморозків, а також кількості тепла в инверсионном шарі повітря.

 

1 Comment(s)

Антон Пигулевский:
23.11.2020, 12:36:04
Reply

Довольно интересная статья. Спасибо!

Leave a Comment